tel. 791 06 06 36

Pardniki - Montaż podłogi drewnianej

Sprawdzenie wilgotności, materiału drewna i wylewki przed rozpoczęciem montażu podłogi ma szczególne znaczenie technologiczne. Jeśli wilgotność jest zbyt wysoka, podłoga drewniana nie może być montowana. Tolerancja stopnia wilgotności wylewki jest różna, zależnie od sposobu montażu. Przy układaniu np. desek w systemie "pływającym" (z wykorzystaniem folii paraizolacyjnej) dopuszczalny jest poziom ok. 3%. Natomiast w tradycyjnym systemie montażu podłóg litych (przez przyklejanie do podłoża) wylewka nie może mieć więcej niż 2%.

Zakupiona (zapakowana) podłoga musi przejść przed montażem okres aklimatyzacji w pomieszczeniu przeznaczenia. W tym czasie przejmuje stopień wilgotności i temperaturę otoczenia, co ograniczy jej "pracę" (zsychanie się lub pęcznienie) już po ułożeniu. Długość aklimatyzacji zależy od rodzaju podłogi oraz pory roku. Krótkiej 48 godzinnej aklimatyzacji wymagają podłogi warstwowe. Zastosowane w niej krzyżowe względem siebie ułożenie warstw, oraz optymalna grubość, umożliwiają skuteczne znoszenie naturalnych naprężeń drewna. Z tych samych względów grube lite podłogi, wymagają dłuższej aklimatyzacji. Jej czas zwiększa się w przypadku okresów dużych zmian temperatury i wilgotności powietrza.

Etap układania elementów drewnianych jest kluczowym momentem w całym procesie. W celu zniwelowania naprężeń drewna pozostawiamy szczeliny dylatacyjne szerokości od 10mm przy łączeniu z innymi materiałami i ścianami. Po ułożeniu podłóg stosujemy przerwę technologiczną, w celu wyrównania różnic wilgotnościowych w pomieszczeniu i podłodze. Następnie przystępujemy do końcowej obróbki wykańczającej. Szlifowanie sprawi, że nasza podłoga będzie idealnie równa i gładka, po czym przystępujemy do montażu listew wykańczających.

Ostatnim etapem montażu jest naniesienie powłoki ochronnej. Najpopularniejszą formą jest pokrycie lakierem. Najpierw stosujemy lakier podkładowy, pozwalający na uzyskanie różnorodnych efektów wizualnych. Na warstwę lakieru podkładowego nakładamy dwie lub trzy warstwy lakieru nawierzchniowego. Sposób wykończenia powierzchni może podkreślić strukturę i charakter wybranego gatunku drewna lub te cechy stonować. Metody zabezpieczania drewna pozwalają zapobiec szybkiemu zużyciu i chronią podłogę drewnianą od czynników zewnętrznych. Lakiery jako najpopularniejszy sposób zabezpieczania drewna mogą być wodorozcieńczalne lub rozpuszczalnikowe. Powłoka lakierowa sprawia bezproblemową konserwację i pielęgnację, oraz dużą trwałość wyrobu.

tel. 791 06 06 36
tel. 32 218 34 26