tel. 791 06 06 36

Pardniki - Akustyka podłóg panelowych

Dźwięki są obecne wszędzie. Jedną z możliwości ucieczki od hałasu dają nam nasze własne cztery ściany. Dźwięk rozchodzi się wokół swojego źródła w sposób falowy. Redukcja dźwięku zależy od struktury zastosowanych materiałów budowlanych oraz od dynamiki sztywności materiałów izolujących.

Obowiązuje zasada, że ciężkie materiały budowlane lepiej izolują dźwięk niż lekkie, i że elastyczne materiały izolujące, o małej dynamicznej sztywności, lepiej izolują dźwięk niż sztywne tworzywa. Gładkie i twarde powierzchnie odbijają dźwięki, które ponownie uderzając w inną powierzchnię, znowu zostaną odbite do całkowitego zaniku.

Za pomieszczenie o komfortowej akustyce uważa się takie, w którym pogłos jest prawie niesłyszalny. Na pogłos wpływa rodzaj zastosowanej podłogi. Podłogi drewniane znacznie go skracają, podczas gdy laminowane przedłużają jego trwanie. Wybierając podłogę należy w optymalny sposób zapewnić komfort akustyczny użytkownikom mieszkania oraz ich sąsiadom.

Bardzo dobrym i szybkim rozwiązaniem jest zaprojektowanie podłogi z paneli drewnianych. Pomimo, że drewno charakteryzuje się niskim współczynnikiem dźwiękochłonności, to i tak jest znacznie lepsze od paneli laminowanych, sztywnych i lekkich, które mogą być ułożone tylko jako pływające, bardziej akustyczne. Deski lub panele drewniane są przeciwieństwem tego rodzaj podłóg. Aby zapewnić skuteczniejsze tłumienie dźwięków należy zawsze stosować przy montażu "pływającym" warstwę pośrednią między podkładem (jastrych, ślepa podłoga), a właściwą podłogą z deski lub paneli drewnianych.

Godne polecenia są materiały podpodłogowe naturalne, jako dobre izolatory akustyczne. Ich cechą charakterystyczną jest niski ciężar właściwy i mała prędkość przenikających je fal akustycznych, skutecznie osłabiających ich natężenie. Można również (gdy producent dopuszcza taki montaż) przyklejać panele drewniane do podkładu. Duży komfort tego rodzaju konstrukcji podłogowej, spowodowany jest między innymi znaczną masą zespolonej deski i podkładu cementowego. Dzięki tak wykonanemu stropowi z przyklejoną deską, uzyskujemy znaczną izolacyjność akustyczną. Sposób montażu paneli drewnianych uczynił z nich produkt wyjątkowy, nie mający sobie równych wśród innych podłóg panelowych na rynku, uwzględniając wymagania izolacyjności akustycznej.

tel. 791 06 06 36
tel. 32 218 34 26